Podľa európskej normy DIN EN ISO 2560 existuje celkovo osem rôznych druhov obalených tyčových elektród na oblúkové zváranie nelegovaných ocelí a jemnozrnnej ocele. Štyri hlavné typy sú pomenované podľa svojich hlavných komponentov:
- C (Celulóza) celulózové elektródy
- Kyselinové elektródy (kyselina) *
- R (rutilové) rutilové elektródy
- B (Bázické) bázické elektródy
* Kyselinové elektródy sa už ťažko dajú nájsť a boli takmer úplne nahradené rutilovými elektródami.
Tieto typy obalov sú veľmi dôležitým rozlišovacím prvkom pre nelegované tyčové elektródy. Tyčové elektródy pre vysokopevnostné, odolné voči tečeniu alebo vysoko legované ocele podľa ostatných noriem EN sú väčšinou potiahnuté rutilom alebo bázickým obalom.
Tyčové elektródy potiahnuté celulózou
Vďaka vysokej hladine celulózy v povlaku majú vynikajúce vlastnosti pre zváranie mimo polohy, ale zlé vlastnosti pre vodorovné zváranie. Používajú sa preto hlavne na zvislé zváranie veľkých rúr.
Tyčové elektródy pokryté rutilom
Tieto elektródy sú veľmi populárne vďaka svojim dobrým zváracím vlastnostiam. Zvárací oblúk je stabilný a pokojný a dá sa ľahko zapáliť znova, švy sa jemne zvlnia a väčšina trosky sa odtrhne sama. Elektródy s rutilovým povlakom majú dostatočné húževnaté vlastnosti, sú však vhodné na zváranie mimo polohy iba v obmedzenej miere (vysokolegované). Elektródy BÖHLER na zváranie pod vodou sú špeciálnym typom, a to kyselinou rutilovou (RA). Majú špeciálne tesnenie na ochranu pred vodou.
Tyčové elektródy s bázickým obalom
Hlavnými výhodami základných elektród sú vynikajúce húževnaté vlastnosti zvarového kovu a jeho odolnosť voči horúcim a studeným trhlinám. Elektródy s bázickým povlakom majú hrubý prenos kvapôčkového materiálu, dajú sa použiť na zváranie vo všetkých polohách a majú trochu hrubo zvlnené švy. Troska sa dá pomerne ľahko odstrániť, ale nie tak ľahko ako elektródy potiahnuté rutilom.